Αρχική » Προσφορές » Είδη Super Market » Χρυσελιά Εξαιρετικό Παρθένο Ελαιόλαδο 4L
Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΛΗΞΕ
δημοφιλής προσφορά ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ
Χρυσελιά Εξαιρετικό Παρθένο Ελαιόλαδο 4L
10
+62
72

Χρυσελιά Εξαιρετικό Παρθένο Ελαιόλαδο 4L

Περιγραφή:

Τιμή ανά λίτρο 5,24€. Αρχική τιμή ανά λίτρο 7,16€.

Σε χαμηλή τιμή ή συσκευασία 4L του εξαιρετικού παρθένου ελαιολάδου Χρυσελιά.

Ξέρω ότι η αντιλαμβανόμενη ποιότητα των ελαιολάδων μπορεί να σηκώνει συζήτηση, δεν παύει όμως να είναι χαμηλή η τιμή για επώνυμο ελαιόλαδο.

20.95 €

Πριν από 3 εβδομάδες



Πριν από 3 εβδομάδες


Subscribe
Ειδοποιήσεις:
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
catwoe
17/11/2022 19:25

Ελαιόλαδο wars σε 3, 2, 1….

Cos2lito
17/11/2022 19:43

O Σκλάβεν πάντως έχει στο καλάθι 1 λιτρο Μολών Λαβέ έξτρα παρθένο μίας εσοδείας (Φεβ 2022) από ομάδα παραγωγών Λακωνίας στα 5,55. Not so bad ίσως για ένα σκέτο μπουκάλι, αντί τενεκέ τεσσάρων λίτρων φαντάζομαι -αν και μη ειδικός γιατί δεν έχω ρίζες σε περιοχή με ρίζες 🙂

Dimkour
17/11/2022 19:46

Σχετικά καλή τιμή
Αυτή την στιγμή το λάδι στα ελαιοτριβεία για αγορά κυμαίνεται κάπου στα 4’8-5
Οπότε αξίζει

Photobomber-13
17/11/2022 19:48

Πηγα να δω μηπως συνδυάζεται με αυτό https://www.lagonika.gr/prosfores/5e-έκπτωση-για-παραγγελία-στον-αβ-βασιλό/
αλλα δε βγαζει καθολου το προιον μεσα απο τη Wolt

Amonaxos
17/11/2022 20:18

Χονδρική το ελαιόλαδο στον παραγωγό εχει πάνω απο 4€ αυτην την στιγμη που μιλαμε. Και δεν πρόκειται να πέσει φετος κατω απο τα 4€. Οπότε απο Άνοιξη να περιμένετε αύξηση στην τιμη στο ράφι … Ενημερωτικό μνμ 🙂

teOChnologist
Απάντηση προς  Amonaxos
17/11/2022 21:51

Θα φτάσουμε να μαγειρεύουμε με Castrol Edge 5-30 στο τέλος.

Last edited 21 ημέρες πρίν by teOChnologist
downy
17/11/2022 21:33

Δυο λόγια κι από εμένα, μιας και ξέρω τι Λαγωνικά είμαστε εδώ μέσα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πιάνουν κανέναν μας κορόιδο!

Σχετικά με το ελαιόλαδο και πέραν του γούστου, της ποιότητας, γεύσης, βιολογικού ή μη, θα αναφερθώ καθαρά στο θέμα της ποσότητας, καθώς λόγω του χαμηλού ειδικού βάρους του ελαιολάδου (0,92) γίνονται παρεξηγήσεις-παραπλανήσεις

1 λίτρο ελαιολάδου αντιστοιχεί σε 920 γραμμάρια.
Είναι πιο ελαφρύ από το νερό και είναι εύκολα κατανοητό από το γεγονός ότι μένει στην επιφάνεια του νερού (π.χ. στο καντήλι)

Σχετικά με τους τενεκέδες, υπάρχουν διάφορα μεγέθη και δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος τη διαφορά μεταξύ τους.

Ο “τυπικός” τενεκές όταν αγοράζουμε χύμα ελαιόλαδο είναι 17kg και αντιστοιχεί σε περίπου 18,5lt.
1kg περίπου είναι το βάρος του δοχείου (τενεκέ) – σύνολο 18kg όταν ζυγιστεί στο σπίτι.

Στην περίπτωση του post είναι:

20,95/4 λίτρα= 5,24€/λίτρο

4 λίτρα είναι 3,68 κιλά, συνεπώς

20,95/3,68κιλά=5,69€/κιλό

Οπότε να έχουμε το νου μας όταν αγοράζουμε ελαιόλαδο να ελέγχουμε τι πληρώνουμε και να συγκρίνουμε όμοια πράγματα…

Ελπίζω να συνέβαλα στο να παραμείνουμε όλοι μας ΛΑΓΩΝΙΚΑ! 😉

Προς Θεού δεν υπάρχει ασάφεια στο post το οποίο είναι ξεκάθαρο και πολύ καλό!
Απλά δράττομαι της ευκαιρίας να μοιραστώ κάτι προς όφελος της κοινότητας…

Last edited 21 ημέρες πρίν by downy
Dafy
Απάντηση προς  downy
17/11/2022 22:05

Έγραψες 🙂

downy
Απάντηση προς  Dafy
17/11/2022 22:19

Να είσαι καλά!!! comment image

Last edited 21 ημέρες πρίν by downy
malliscore
Απάντηση προς  downy
17/11/2022 22:24

Είσαι ωραίος!

apopsis
Απάντηση προς  downy
18/11/2022 01:08

Πάντως στα supermarket ειτε είναι μπουκάλι η τενεκές. πάντα με το λίτρο δεν το πουλάνε ? Οπότε δεν υπάχει περίπτωση να μπερδευτεί κάποιος εφόσον η μονάδα μέτρησης είναι η ίδια.
Εκτός αν οι παραγωγοί πουλάνε χοντρική με το κιλό (δεν το γνωρίζω) και συγκρίνουμε με αυτούς.

Last edited 21 ημέρες πρίν by apopsis
downy
Απάντηση προς  apopsis
18/11/2022 01:48

Πολύ σωστά!
Στα Supermarket πάντα σε λίτρα είναι. Το σχόλιο ήταν για σύγκριση με παραγωγούς ώστε να γίνεται σωστά… Τα ελαιοτριβεία αγοράζουν και πωλούν σε κιλά, οπότε συνακόλουθα και οι παραγωγοί.
Λόγω ενασχόλησης και με αυτό θεώρησα πως θα βοηθούσε το να υπάρχουν “ανοιχτά μάτια”. Μόνο καλό κάνει το να είναι ενημερωμένοι οι καταναλωτές. Έτσι στηρίζονται όσοι είναι εντάξει και φέρονται έντιμα!

Ίσως σε αυτή την ομάδα να υπάρχει αυτό που περιγράφουν τα βιβλία οικονομικών ως “ορθολογικός καταναλωτής” και είναι ο τρόμος των εταιριών…

dftm
Απάντηση προς  downy
18/11/2022 13:11

ΙΕΚ ΛΑΓΩΝΙΚΑ !

Anti-moderator
17/11/2022 22:18

ε ρε κλαυσίγελος που πιάνει τους επαρχιώτες με εμάς που πάμε και τα αγοράζουμε αυτά…

Dimi
17/11/2022 22:52

Στο 5,69/κλ περιλαμβάνει κ ΦΠΑ 13% δλδ net 5,03€/κλ

deadp
17/11/2022 23:34

Προσωπικά προτιμώ το Μονή Τοπλού από τον κρητικό όταν βγαίνει σε προσφορά…

djjohn1976
18/11/2022 00:20

Καλησπέρα στην ομάδα. Σαν παραγωγός δε νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί το original γνήσιο οικονομικότατο, χωρίς επεξεργασίες φετινό λαδακι με όλες τις βιταμίνες του σε σχέση με το ράφι και τις εταιρίες…..